Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság újraválasztott elnöke az elmúlt egy évben szinte megszállottan sürgeti Ukrajna gyorsított felvételét az Európai Unióba, miközben az EU polgárainak érdekeit és a tagállamok gazdasági realitásait szemmel láthatóan háttérbe szorítja.
A brüsszeli elit Ukrajna iránti elkötelezettsége nemcsak geopolitikai kockázatokkal jár, hanem az európai gazdaságot, különösen a magyar érdekeket is veszélyezteti.
De mit is mond pontosan von der Leyen?
Ukrajna EU-csatlakozása: Irreális ígéretek és gazdasági csapda
Tavaly szeptemberi kijevi látogatása során Ursula von der Leyen kijelentette: „Ukrajna helye az Európai Unióban van, és mi minden tőlünk telhetőt megteszünk a csatlakozási folyamat előmozdításáért”.
Novemberben az Európai Bizottság jelentésében von der Leyen dicsérte Ukrajna reformjait, kiemelve az igazságszolgáltatás és a korrupcióellenes intézkedések terén elért eredményeket. Kijelentette: „Ukrajna a háborús körülmények ellenére is figyelemre méltó előrelépést tett az EU-csatlakozási feltételek teljesítésében.”
Von der Leyen újraválasztása óta rendre azt hangoztatja, hogy Ukrajna akár 2030 előtt az EU tagjává válhat, amennyiben fenntartja reformjainak tempóját. Kijevben, 2025. február 24-én kijelentette:
Ha a folyamat ebben a tempóban és minőségben folytatódik, akkor talán 2030-nál korábban is megtörténhet a csatlakozás.”
Csakhogy szakértők szerint a 2030-as céldátum „abszolút irreális”, mivel Ukrajna semmilyen csatlakozási feltételnek nem felel meg teljes körűen, a háborús helyzet pedig tovább bonyolítja a folyamatot.
Az idén májusban pedig arról beszélt a bizottság elnöke, hogy „Ukrajnát erős helyzetbe kell hozni a béketárgyalások előtt. „Ez további támogatásokkal, gyorsított EU-csatlakozással és az orosz energiaimport betiltásával érhető el”.
Júniusban pedig már meg is nyitották az első tárgyalási klasztert Ukrajnával, azt von der Leyen is üdvözölte:
„Ukrajna teljesített – most rajtunk a sor, hogy támogassuk az útjukat”
– írta.
A múlt héten pedig kijelentette, hogy „Európa határozottan kiáll Ukrajna mellett egy igazságos és tartós béke érdekében, egy szuverén nemzetért, amely az Európai Unióhoz tartozik”, ezzel is megerősítve Ukrajna iránti elkötelezettségét.
Magyar Péter és a Tisza Párt örömmel asszisztál Ursula von der Leyen terveihez
Tavaly októberben, miután Orbán Viktor miniszterelnök ismertette a soros magyar elnöksége, a néppárti Ursula von der Leyen kapott szó. Az Európai Bizottság elnöke – sokszor nem a szakpolitikai kérdésekre reagálva – éles politikai kritikákat fogalmazott meg Orbán Viktorral szemben, valamint bejelentette, hogy tovább kell folytatni Ukrajna katonai és pénzügyi támogatását. A Bizottság elnöke így fogalmazott: „Csak egy út van az igazságos béke érdekében Ukrajna és Európa számára, az hogy továbbra is támogatjuk Ukrajna ellenállását, katonai, pénzügyi és politikai támogatással”. Magyar Péter mindezt állva tapsolva fogadta.